Upokorzenie polskiej Pani Premier jeszcze nie jeden raz odbije się czkawką zgermanizowanej Unii


„Die Welt”  

„Die Welt”: Polska się zemści. Wybór przeciętnego Tuska był tego wart?

Dodano: dzisiaj 11:2120 71022362

Donald Tusk / Źródło: Flickr/European Parliament

Wybór Donalda Tuska wbrew stanowisku Polski na fotel szefa Rady Europejskiej odbił się echem w całej Europie. Na łamach sobotniego wydania niemieckiego “Die Welt” Christoph B. Schiltz opublikował krytyczny komentarz, w którym ocenił, że „Polska gorzko zemści się za tę porażkę”.

„Ten tydzień to fiasko Europy. Za sprawą ponownego wyboru przeciętnego Donalda Tuska upokorzono polski rząd. To będzie miało poważne konsekwencje” – zaczął Schiltz. W ocenie komentatora już początek tygodnia, czyli wersalski szczyt liderów czterech unijnych państw w poniedziałek 6 marca, był złą chwilą dla Europy. To po tym spotkaniu ogłoszono, że istnieje wola polityczna, by stworzyć Unię Europejską, wewnątrz której tworzone będą „podgrupy”. W skrócie: Unię wielu prędkości, z którą od kilkunastu lat zawzięcie walczono.

W ocenie komentatora nie ma możliwości, by podczas zaplanowanego na 25 marca spotkania upamiętniającego 60. rocznicę podpisania Traktów Rzymskich przyjęto wspólną deklarację, która przyniesie Unii korzystne zmiany. Uzgodniony tekst, zdaniem Schiltza, nie wskazuje jakiej Unii chcą przywódcy i obywatele i w jaki sposób współpracować, by zamierzony stan osiągnąć.

Kwestia Tuska

Za drugi przykład porażki Europy Schiltz uznał przegłosowanie Beaty Szydło w Brukseli i wybór Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej. “Merkel i spółka zwarli szeregi, izolując polską premier, po czym pozwolili odjechać jej jako przegranej” – wskazał po czym dodał, że “naiwnym ze strony liderów UE jest wierzenie, iż był to tylko >>epizod<<”. “Sprawa będzie miała daleko idące konsekwencje dla Polski i Unii Europejskiej” – podkreślił.

W ocenie niemieckiego publicysty, czwartkowa decyzja jeszcze bardziej podzieli polskie społeczeństwo i stworzy miejsce dla antyeuropejskich nastrojów podgrzewanych przez Jarosława Kaczyński. “Pytanie czy reelekcja przeciętnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska jest tego warta” – skonkludował Schiltz.

Szansa Kaczyńskiego na wyrównanie rachunków

Publicysta wskazał także, że Polska ma niezwykłe znaczenie dla dalszego istnienia Unii Europejskiej. Wyjaśnił, że aby porozumieć się w sprawie Brexitu czy stworzenia Wspólnej Polityki Obronnej niezbędna jest jednomyślność, a Polska posiada prawo weta. “Tylko podczas rozmów z Londynem o opuszczeniu UE przedyskutowane musi zostać 21 tysięcy regulacji unijnych – przypomniał. “To zapewni Kaczyńskiemu sposobność do wyrównania starych rachunków” – podkreślił.

/ Źródło: Die Welt