Reelekcja przeciętnego Tuska to błąd, który pogłębi podziały w Europie


Foto: wikimedia.org

Die Welt: reelekcja przeciętnego Tuska to błąd który pogłębi podziały w Europie

Dodane przez Lipinski

Opublikowano: Sobota, 11 marca 2017 o godz. 15:03:33

Zdaniem niemieckiego dziennika polski rząd będzie się mścił za upokorzenie jakiego doznał podczas brukselskiego szczytu.

Christoph Schlitz w internetowym wydaniu gazety stwierdza, że miniony tydzien nie był dobrym czasem dla Europy, którą trapią głębokie podziały. Zdaniem autora reelekcję Donalda Tuska, pomimo sprzeciwu Polski jest przykładem takiego braku jedności. Stwierdza: Merkel and Co. doprowadzili do zwarcia szeregów i do izolacji polskiej premier Beaty Szydło, co sprawiło, że musiała wyjechać z Brukseli jako przegrana.

CZYTAJ TAKZE:
Donald Tusk ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej
Waszczykowski po szczycie UE: Zderzyliśmy się z dużą dozą nielojalności i kłamstwa

Wedlug autora Die Welt nie można założyć, że incydent będzie tylko epizodem. Jego zdaniem ta sprawa będzie miała daleko idące konsekwencje, dla Polski i dla Unii Europejskiej. […] Doprowadzi ona do dalszego podziału w polskim społeczeństwie, stworzy przestrzeń dla antyeuropejskich uprzedzeń i pozwoli silnemu człowiekowi Jarosławowi Kaczyńskiemu na zintensyfikowanie kampanii przeciwko UE. Niemiecki publicysta pyta wręcz: Czy warto było za taką cenę ponownie wybierać przeciętnego szefa Rady Europejskiej Tuska?

Schlitz wskazuje, że Polska ma ogromne znaczenie dla europejskiego współżycia. […] Warszawa dysponuje środkami pozwalającymi, za pomocą weta, wywierać presję na UE. Jego zdaniem Kaczyński bedzie mógł odplacić za lekceważenie podczas negocjacji ws. Brexitu, gdzie będzie już wymagana jednomyślność.

kresy.pl / interia.pl