Picowanie autora ciepłej wody


 

 

„TUSK ZAPREZENTOWAŁ STRATEGIĘ NA MIARĘ EUROPEJSKIEGO POLITYKA”

KamińskaJolanta Kamińska

UNIA EUROPEJSKA

Wczoraj, 10 marca (16:30)

  • Pokazał dużą klasę jako polityk europejski, wskazując polskiej dyplomacji, że jej zabiegi były nietrafione – ocenia przemówienie Donalda Tuska, tuż po decyzji o jego reelekcji na stanowisku szefa RE, politolog prof. Ewa Marciniak. Choć jak przyznaje, Tusk niepotrzebnie uległ pokusie zaczepienia Jarosława Kaczyńskiego.

Donald Tusk i Angela Merkel już po decyzji o reelekcji /AFP

Donald Tusk i Angela Merkel już po decyzji o reelekcji /AFP

Podczas czwartkowego szczytu państw Wspólnoty, po serii działań zmierzających do zablokowania przedłużenia kadencji Donalda Tuska, przedstawiciele polskiego rządu próbowali jeszcze blokować ustalenia szczytu. Premier nie tylko najpierw nieskutecznie wnioskowała o odroczenie wyboru Tuska, po czym zagłosowała „przeciw” Polakowi, ale zdecydowała też, że nie przyjmie konkluzji po szczycie.

REKLAMA

„Mimo negocjacji, około 1:00 w nocy sprzeciw Polski stał się faktem i postanowienia szczytu przyjęto w formie „konkluzji przewodniczącego RE” z poparciem 27 państw. Zabrakło pod nimi jedynie podpisu Beaty Szydło. Co więcej pani premier oświadczyła, że skoro postanowień nie podpisała, to znaczy, że szczyt jest nieważny” – relacjonowała z Brukseli korespondentka Interii Agnieszka Waś-Turecka

Tymczasem w trakcie konferencji prasowej Donald Tusk nie popełnił błędu, jaki można zarzucić polskiej dyplomacji. Rozkładając akcenty, zakomunikował światu, że nie zamierza wewnątrzpaństwowych sporów przenosić w obszar polityki europejskiej. „Będę pracował ciężko, dla całej Europy, ze wszystkimi państwami bez wyjątku” – powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej po tym jak 27 państw poparło jego reelekcje. Zapewnił też, że będzie robił wszystko, żeby „bronić polski rząd przed polityczną izolacją w Unii Europejskiej”.

  • Eksponowanie przez Donalda Tuska elementów solidarności i pojednania było dobrym zabiegiem komunikacyjnym. Pokazał tym przemówieniem, że działania polskiej dyplomacji były nietrafione – uważa politolog z UW, prof. Ewa Marciniak.

W jej ocenie, zaprezentował się jako polityk europejski, który pokazuje, że można się wznieść ponad polityczne spory i patrzeć na UE w sposób spójny i całościowy, nie wykluczając żadnego z państw, nawet ze względu na to, że nie udzieliło mu poparcia.

Donald Tusk rozmawia z europejskimi przywódcami /AFP

Donald Tusk rozmawia z europejskimi przywódcami /AFP

Donald Tusk w pewnym sensie zaskoczył tą rekcją. – Zaprezentował strategię na miarę polityka europejskiego, abstrahującego od wewnętrznych, politycznych sporów, w które jest jakoś uwikłany – w percepcji społecznej i w percepcji PiS – wyjaśnia.

  • Gdyby w jego słowach pojawiły się wyrazy niechęci i pretensji, to otworzyłby konflikt z politykami Prawa i Sprawiedliwości, nie uczynił tego – wskazuje.

Nie obyło się jednak bez drobnych złośliwości pod adresem partii rządzącej, a konkretnie premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Donald Tusk oświadczył, że bardzo współczuje Beacie Szydło „niewdzięcznej roli, jaka została jej zadana przez lidera jej partii”. Jego zdaniem decyzja o jego wyborze na kolejną kadencję w Radzie Europejskiej „jest oczywiście dobra dla Polski, choć nie budzi entuzjazmu polskiego rządu”.

  • Uważam, że powiedział to niepotrzebnie. Tutaj uległ pokusie, żeby zaczepić Jarosława Kaczyńskiego – bo przecież to, co się dzieje jest kontynuacją konfliktu między tymi dwoma politykami – wskazuje.

Podkreśla, że Donald Tusk jako szef Rady Europejskiej powinien cechować się bezstronnością, bo jest politykiem europejskim, a nie reprezentantem Polski.

  • Politycy PiS, często mówią o tym, że Tusk niczego Polsce nie załatwił, że nie jest naszym rzecznikiem itd. Bo Tusk nie ma nim być, nie taka jest jego rola – wskazuje.

Dziennikarz: Jak Pan będzie komunikował się z polskim rządem? D. Tusk: Po polsku

***

Przeczytaj materiały Interii prosto z Brukseli:

Polska sobie rzepkę skrobie

Procedura KE wobec Polski. To Tusk dał „zielone światło”?

Niemcy mają dla Polski propozycję nie do odrzucenia?

Ryszard Czarnecki: Świetny manewr rządu PiS

Jarosław Wałęsa: To zdrada. Wszyscy tak to postrzegają

„Zachowanie polskiego rządu? Nieodpowiedzialne”

INTERIA.PL