Wielka strategia okazała miernym szachem. No chyba, że chodzi o zaplanowany pretekst do Polexitu


Rzepa.pl

Jędrzej Bielecki

Bertoncini: Kaczyński uratował Tuska

publikacja: 09.03.2017

aktualizacja: 09.03.2017, 23:49

Foto: AFP

– Nie pamiętam takiej amatorszczyzny – tak o polskiej strategii na wybór szefa RE mówi dyrektor Instytutu Jacques’a Delorsa.

Wybór Donalda Tuska na drugą kadencję na czele Rady Europejskiej był z góry przesądzony?

Yves Bertoncini: Ależ skąd! Z powodu zbyt dużej liczby stanowisk dla chadeków mówiło się, że powinien zostać zastąpiony przez socjalistę. Przez pewien czas w Paryżu poważnie rozważano kandydaturę François Hollande’a. Ale kiedy Jarosław Kaczyński zaczął blokować kandydaturę Tuska, a szczególnie, kiedy wysunął na jego miejsce Jacka Saryusz-Wolskiego, jakby to stanowisko było przypisane Polakom, wszyscy zaczęli mówić: przecież nie możemy ulec szantażowi Kaczyńskiego! Kaczyński uratował więc Tuska.

 

Żródło: Rzeczpospolita

POLECAMY

Węgierska prasa: „Burzliwa reelekcja” Tuska i rozczarowanie Polaków Orbanem

Sprawdź ile możesz zyskać wybierając modele z wyprzedaży

SPONSOROWANE

Polityka zagraniczna PiS. Jak Polska znów wstaje z kolan

Komitet polityczny PiS przyjął uchwałę ws. Donalda Tuska

Adam Hofman: Powrót Tuska do Polski byłby problemem dla PiS

Hiszpańskie media: Wybór Tuska to dążenie do utrzymania status quo w UE

Witold Waszczykowski: Słowa Angeli Merkel ws. Donalda Tuska zadziwiają

Wybór Tuska, blamaż PiS

KOMENTARZE

Witek

09.03.2017, 22:37

Rozważanie kandydatury zgłoszonej przez Polskę nazywa pan szantażowaniem. Jak nazwać to co robią duże kraje unijne w stosunku do małych? Wymuszenie rozbójnicze? Przekonuję się, że Kaczyński więcej z realiów europejskich rozume niż nasi etatowi światowcy.

no cóż

09.03.2017, 22:46

jeśli tak było, to Kaczyński uratował się bo zatrzymał powrót Tuska do Polski. Tak czy siak to marginalia, dzieją się znacznie ważniejsze rzeczy.

ignac

09.03.2017, 22:50

„… wstaliśmy z kolan i walnęliśmy się w głowę”, ale jaja, no bo co można więcej powiedzieć.
Chociaż może i można: „raz sierpem, raz młotem, neo-bolszewicką hołotę”.

obywatel

09.03.2017, 23:54

Ad ignac.
Nie walnęliśmy się w głowę. Po prostu rząd odsłonił przy okazji tego wstawania z kolan tylną część ciała … W sam raz aby dostać w nią siarczystego kopa. By się uderzyć w głowę trzeba ją jeszcze mieć …

R.D.

10.03.2017, 0:25

Całkowita paranoja – tu nie chodzi już kto jest szefem RE – tu chodzi o to czy Europa jest jeszcze europejska i czy przeciwstawi się dziczy z jaka mamy do czynienia w coraz to większej ilości państw np. Rosji, Turcji itp. gdzie chodzi wyłącznie o gołą, nieograniczona władze nad narodem do jakiej Kaczyński i jego służalcy ewidentnie dążą. Jeżeli Europa nie znajdzie dosyć siły aby odsunąć kraje, stojące nad przeszkodzie tej historycznej szansie aby narody mogły się szanować i budować wspólnie lepsza przyszłość na bazie demokracji i poszanowania praw człowieka to skończy się to kolejna katastrofa. Dziś osiągnęliśmy jedność, gdyż PiS zaszokował Europe bezprecedensowa erupcja nienawiści – mam nadzieje ze lekcja nie pójdzie na marne.