Wyborcze obrabianie białoruskiego pisarza


 

rmf24 - Strona główna

 

„GW”: Rosja finansowała antyukraińskie ugrupowania w Polsce? Hakerzy mają dowody

 • „GW”: Rosja finansowała antyukraińskie ugrupowania w Polsce? Hakerzy mają dowody

  Wczoraj, 8 marca (22:15)

  Ukraińscy hakerzy mają dowody, że Rosja finansowała antyukraińskie ugrupowania w Polsce – donosi „Gazeta Wyborcza”. Białorusin współpracujący z rosyjskim deputowanym miał dostać na ten cel 100 tys. euro – czytamy w dzienniku.

  Pierwsza strona "Gazety Wyborczej" /

  Pierwsza strona „Gazety Wyborczej”/

  Gazeta przybliża sylwetkę Białorusina: to 49-letni Aleksander Usowski. Mieszka w Białooziersku na zachodniej Białorusi. Pisze książki historyczne, reżimowe media przedstawiają go jako eksperta ds. polskich.Opublikował m.in.”Sprzedajną Polskę”, w której oskarżył polskie elity o zdradę narodu we wrześniu 1939 r.

  „Gazeta Wyborcza” przypomina, że pod koniec lutego pisała, że ukraińscy hakerzy wpadli na trop kontaktów Usowskiego z Konstantinem Zatulinem, deputowanym do Dumy, szefem Instytutu Krajów WNP. Instytut wspiera i finansuje rosyjskie organizacje krzewiące rosyjską kulturę, w tym słynny Russkij Mir.
  Z e-maili i dokumentów przechwyconych przez hakerów wynika, że w 2014 r., tuż po wybuchu wojny na wschodniej Ukrainie, Usowski zaproponował Zatulinowi utworzenie organizacji „informacyjnej” w krajach Grupy Wyszehradzkiej, a także wspieranie rosyjskiej propagandy i prowadzenie akcji wymierzonych w mieszkających w Polsce Ukraińców. Chwalił się kontaktami z politykami PSL, PiS i Kukiz’15 oraz działaczami Samoobrony i Obozu Wielkiej Polski, stuosobowej organizacji nacjonalistycznej i prorosyjskiej. Zapowiadał, że zdoła wprowadzić obowiązek podpisywania lojalek przez żyjących w Polsce Ukraińców. Planował demonstracje – czytamy.
  Cały artykuł w najnowszej „Gazecie Wyborczej”.
  „Gazeta Wyborcza”
  (mal)

  RMF FM