Tusk realizuje interesy tych, którzy wspierają jego synekurę


Wyborcza.pl

Czwartek09.03.2017

PiS w spocie wideo manipuluje i oskarża Tuska o zdradę. Sprawdziliśmy tezę po tezie

Maciej Orłowski

09 marca 2017 | 07:00

W opublikowanym w środę spocie Prawo i Sprawiedliwość atakuje Donalda Tuska, oskarżając go o antypolskie działania i kryzys w Europie. 'Gazeta Wyborcza' udowadnia, że PiS manipuluje wypowiedziami Tuska i naciąga swoje tezy.1 ZDJĘCIE

W opublikowanym w środę spocie Prawo i Sprawiedliwość atakuje Donalda Tuska, oskarżając go o antypolskie działania i kryzys w Europie. ‚Gazeta Wyborcza’ udowadnia, że PiS manipuluje wypowiedziami Tuska i naciąga swoje tezy. (YouTube, kanał Prawa i Sprawiedliwości)

W opublikowanym w środę spocie Prawo i Sprawiedliwość atakuje Donalda Tuska, oskarżając go o antypolskie działania i kryzys w Europie. Sprawdziliśmy. PiS manipuluje wypowiedziami Tuska i naciąga swoje tezy.

Dzień przed szczytem w Brukseli, na którym zdecyduje się, czy Donald Tusk pozostanie na drugą kadencję szefem Rady Europejskiej, PiS opublikował w internecie spot wideo. Pokazuje w nim byłego premiera jako zdrajcę własnego kraju.?W spot wmontowane są fragmenty nagrań z YouTube’a, które mają sugerować, że Tusk realizuje w istocie obce interesy. Na nagraniach widać m.in., jak?szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker klepie Tuska po policzku (ten fragment został nawet zbliżony i puszczony w zwolnionym tempie), a Tusk zaśmiewa się w towarzystwie europejskich dyplomatów.

Krótkie migawki połączone są z grobową muzyką i poważnym głosem lektora. Zdjęcia roześmianego Tuska w otoczeniu europejskich przywódców przeplatane są kadrami będącymi wizualnym komentarzem do słów lektora: gdy ten mówi o „fali…