Szwecja wyrzuca 5-ciu nieletnich gwałcicieli


WPROST.pl

Świat

WYDARZENIAŚWIAT

Pięciu nastolatków przez godzinę gwałciło nieletniego. Sąd Apelacyjny nakazał wyrzucić ich z kraju

Dodano: dzisiaj 07:163 1181166

Flaga Szwecji

Flaga Szwecji / Źródło: Fotolia / fot. Dagmar Richardt

Szwedzki Sąd Apelacyjny zdecydował o wyrzuceniu z kraju pięciu afgańskich nastolatków, którzy w październiku 2016 roku dopuścili się zbiorowego gwałtu na nieletnim chłopcu. Zmienił tym samym wyrok sądu niższej instancji.

Sąd Apelacyjny w uzasadnieniu wyroku wskazał, że „powody za wydaleniem przeważyły nad tymi przeciwko” i nakazał deportację pięciu afgańskich nastolatków w wieku od 16 do 17 lat, którzy w październiku 2016 roku zbiorowo zgwałcili swojego nieletniego rodaka w okolicy miasta Uppsala. Równocześnie, cała piątka otrzymała zakaz powrotu do Szwecji przez kolejne 10 lat,

Sąd niższej instancji skazał w grudniu 2016 roku czwórkę gwałcicieli na 15 miesięcy w ośrodku dla nieletnich przestępców (piąty spędzić ma w nim 13 miesięcy – red.). Odmówił jednak wydania decyzji o wyrzuceniu z kraju i odesłaniu ich do Afganistanu. Decyzja była uzasadniana tym, że nie mają skończonych 18 lat, a sytuacja w Afganistanie powoduje, iż nie jest to kraj wystarczająco bezpieczny. Sędzia stwierdził, że wydalenie byłoby karą zbyt daleko idącą.

Skazani w październiku 2016 roku (w nocy z 24 na 25 października – red.) zgwałcili afgańskiego chłopca w miejscowości Uppsala. Ofiara miała mniej niż 15 lat. Według relacji przedstawionej w sądzie, napastnicy zaciągnęli chłopca do lasu, gdzie grozili mu nożem, a następnie gwałcili go przez ponad godzinę. Całe zdarzenie nagrali i umieścili w internecie. Ofiara sprawę gwałtu zgłosiła na policję.

/ Źródło: Thelocal.se