“Uliczne i zagraniczne” stronnictwo na berlińskim dworze


 

wPolityce.pl

 

Lichocka usadza posła PO: „Lokajstwo jest cechą polityki zagranicznej Platformy Obywatelskiej, to czepianie się klamki na dworze w Berlinie”

opublikowano: wczoraj · aktualizacja: wczoraj

fot. wPolityce.pl/TVP Infofot. wPolityce.pl/TVP Info

 

Działanie przeciwko kandydatowi polskiego rządu, którym jest Jacek Saryusz-Wolski jest uderzeniem w polskie interesy, to przedkładanie prywaty nad polską rajcę stanu

—mówiła posłanka PiS Joanna Lichocka w TVP Info. Michał Rachoń pytał swoich gości o komentarz ws. słów niemieckiego europosła, który powiedział, że „każdy kolejny atak na Donalda Tuska, będzie szkodził interesom Polski”.

To nie jest polityk, który podejmuje ważne decyzje ws. strategii Niemiec. To jest echo niemieckich elit. To była groźba, że jak nie będziemy słuchać się Berlina, to będziemy ukarani

—zaznaczyła Lichocka.

Posłanka zwróciła się także do przedstawiciela PO – Jarosława Urbaniaka, który krytykował działania Prawa i Sprawiedliwości.

Lokajstwo jest cechą polityki zagranicznej Platformy Obywatelskiej, to czepianie się klamki na dworze w Berlinie

—odparła.

Dziennikarka podkreśliła, że polski głos nie może być pomijany podczas europejskiej debaty.

Polski głos nie może być pomijany, ponieważ w kolejnych sprawach pomijany będzie głos z Pragi czy Budapesztu

—zaznaczyła.

Lichocka podkreśliła, że gra toczy się również oto, czy można wybrać przewodniczącego RE wbrew stanowisku danego państwa.

Nasza dyplomacja stawia problem, czy można pominąć ważne państwo przy obsadzaniu tak ważnego stanowiska

—podkreśliła.

Odniosła się także do spotkania przedstawicieli państw Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii w Wersalu.

Spotkały się państwa starej Europy, które chcą narzucić reszcie Europy swoją koncepcje Unii Europejskiej. Ci ludzie są współodpowiedzialni za kryzysu Unii Europejskiej, za Brexit. Czy elity europejskie, będą skłonne do refleksji na temat własnego braku poszanowania podmiotowości państw narodowych. Grupa Wyszehradzka wielokrotnie podkreślała, że jej głos jest ignorowany

—powiedziała.

Do zabawnej wymiany zdań doszło pomiędzy Urbaniakiem i Rachoniem. Prowadzący program „Minęła Dwudziesta” pytał posła PO, czy nie oburzają go słowa niemieckiego polityka.

Rachoń: Nie burzy się w Panu, kiedy słyszy Pan takie słowa? We mnie się burzy

Urbaniak: We mnie nie

Rachoń: To wszystko wyjaśnia…

Trzeba przyznać, że nie był to najlepszy dzień przedstawiciela Platformy Obywatelskiej. Kiedy ten zaczął mówić o ataku PiS na sądownictwo, z ust posła Kukiz‘15 usłyszał:

Sądownictwo trzeba budować od zera! Pan chyba nigdy nie był na sali rozpraw

—zagrzmiał Jerzy Jachnik.

kk/TVP Info

Zdjęcie Zespół wPolityce.pl

autor: Zespół wPolityce.pl

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@wpolityce.pl. Dołącz do naszej społeczności – Sieci Przyjaciół wPolityce.pl i tygodnika „wSieci” na siecPrzyjaciol.pl