Uff, jakaż straszna prowokacja wobec szlachetnych i “mirolubimych” Germanów


WP.PLStrona główna serwisu

 

oprac.Michał Kurek

akt. 08.03.2017, 05:07

 

Gabriel o porównaniu z nazizmem: niesłychana prowokacja

Szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że porównanie przez polityków tureckich działań władz niemieckich do czasów nazizmu jest „niesłychaną prowokacją i zasługującą na potępienie insynuacją”. Zastrzegł, że nie będzie odpowiadać na prowokację prowokacją.

EPA/PAP / VALDA KALNINA

 • Niemcy akceptują normalną krytykę, ale zarzut, że Niemcy stosują metody nazistowskie, jest dla nas niesłychaną prowokacją i zasługującą na potępienie insynuacją – powiedział Gabriel w wywiadzie dla wieczornego wydania wiadomości telewizji publicznej ARD.
  – Ten kraj jest tak demokratyczny, wolny i przestrzegający praw człowieka jak niewiele państw na świecie – zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji. – To porównanie jest tak straszne, że grozi przekroczeniem granicy tego, co Niemcy mogą znieść – dodał polityk SPD. Gabriel zastrzegł, odpowiadanie prowokacją na prowokację nie jest skuteczną metodą rozwiązywania konfliktów. Zapowiedział, że będzie o tym rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem.
  Gabriel i szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu spotkają się w środę w Berlinie.
  Cavusoglu spotkał się wcześniej w konsulacie generalnym w Hamburgu ze swoimi rodakami popierającymi plany wzmocnienia władzy prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
  Turecki polityk wybrał na miejsce spotkania będący własnością Turcji konsulat ponieważ hala w dzielnicy Wilhelmsburg, w której miał pierwotnie wystąpić, została zamknięta w przeddzień wizyty ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
  Szef tureckiej dyplomacji uznał decyzję władz miasta za afront. W wywiadzie dla jednej z tureckich gazet nazwał system polityczny Niemiec „totalnie represyjnym”. – Te praktyki przypominają czasy nazistowskie – powiedział w wywiadzie dla dziennika „Hurriyet”.

 

W przemówieniu wygłoszonym wieczorem do około 200 zwolenników zebranych w ogrodzie konsulatu Cavusoglu napomniał Niemców, by nie udzielali Turkom lekcji demokracji i praw człowieka.
W ostatnim czasie doszło do szeregu incydentów, które doprowadziły do dalszego pogorszenia i tak już napiętych relacji turecko-niemieckich. Powodem są przypadki odmowy przez niemieckie władze lokalne zgody na udział polityków tureckich w wiecach na terenie Niemiec.
16 kwietnia w Turcji odbędzie się referendum, w którym obywatele mają zdecydować, czy godzą się na zmianę systemu politycznego na prezydencki. W Niemczech mieszka 1,4 mln Turków uprawnionych do głosowania. By pozyskać ich głosy, politycy obozu rządzącego w Turcji zaplanowali szereg wieców na terenie Niemiec.
Erdogan porównał w niedzielę jako pierwszy turecki polityk działania niemieckich władz lokalnych do okresu nazistowskiego.
Zobacz także: Niemczech prezentacja krytycznej edycji „Mein Kampf”

 

PAP