Komisji d/s Amber Gold nie interesuje kto rąbnął szmal i dokąd on popłynął?


PolskieRadio.pl WiadomościInformacje

Komisja śledcza ds. Amber Gold. Przesłuchanie Jarosława Mąki

ostatnia aktualizacja:07.03.2017 10:00

O godz. 10 przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold rozpoczęło się przesłuchanie dyrektora Departamentu Administrowania Obrotem Ministerstwa Gospodarki Jarosława Mąki. Po południu przed komisją stanie były wicepremier oraz były szef tego resortu Waldemar Pawlak.

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjneFoto: Zorro2212/Wikimedia Commons/CC

  • Podczas wtorkowych przesłuchań członkowie komisji będą m.in. poruszać kwestie rejestru domów składowych, do którego w styczniu 2010 roku została wpisana spółka Amber Gold – powiedziała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann z PiS.
    Spółka została z niego wykreślona 22 czerwca 2010 roku, po tym jak resort gospodarki sprawdził Marcina P., szefa Amber Gold, w krajowym rejestrze karnym i okazało się, że był on wcześniej karany.

Komisja śledcza ds. Amber Gold

amber gold 1200.jpg

Afera Amber Gold

Powołana w lipcu ubiegłego roku komisja śledcza ma zbadać i ocenić prawidłowość i legalność działań podejmowanych wobec Amber Gold przez: rząd, w szczególności ministrów finansów, gospodarki, infrastruktury, spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i podległych im funkcjonariuszy publicznych.

Zbadać ma też działania, jakie podejmowali w sprawie spółki: prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Generalny Inspektor Informacji Finansowej i prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
A także prokuratura oraz organy powołane do ścigania przestępstw, w szczególności szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendant Główny Policji i podlegli im funkcjonariusze publiczni.

Komisja śledcza ma także zbadać działania podejmowane w sprawie Amber Gold przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Afera Amber Gold

Powstała w 2009 roku firma Amber Gold kusiła klientów wysokim oprocentowaniem inwestycji – od 6 do nawet 16,5 proc. w skali roku – które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Głośno o firmie zrobiło się w lipcu 2012 roku, kiedy kłopoty finansowe zaczęły mieć linie lotnicze OLT Express, których właścicielem było Amber Gold. Zawieszono wówczas wszystkie rejsy regularne przewoźnika.

13 sierpnia 2012 roku firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Proces, w którym oskarżeni są były prezes spółki Marcin P. i jego żona Katarzyna P. trwa przed gdańskim sądem od 21 marca ubiegłego roku.
Marcin P. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Oskarżony nie zgodził się odpowiadać na żadne pytania, w tym także swojego obrońcy. Katarzyna P. też nie przyznała się do żadnego z zarzutów i odmówiła składania wyjaśnień.
Według śledczych, Marcin P. i jego żona oszukali w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Prokuratura ustaliła, że spółka Amber Gold była tzw. piramidą finansową, a oskarżeni bez zezwolenia prowadzili działalność polegającą na gromadzeniu pieniędzy klientów parabanku.

W sumie Marcin P. został oskarżony o cztery przestępstwa, a Katarzyna P. o 10. Grożą im kary do 15 lat więzienia.

TVP
kk