Kłopoty polskiej wsi na Ukrainie coraz większe


 

źr. strzelczyska.eu

Kłopoty polskiej wsi na Ukrainie coraz większe

Dodane przez Lipinski

Opublikowano: Wtorek, 07 marca 2017 o godz. 08:08:38

TVP Rzeszów informuje o trudnej sytuacji wsi Strzelczyska.

 

Jak informuje portal – Strzelczyska to ponad 100 domów i ponad pół tysiąca mieszkańców. Wszyscy są Polakami – bo to jedyna taka na Ukrainie wieś, gdzie mieszkają tylko polskie rodziny. Problem z niemal 6 kilometrową drogą dojazdową mają od lat, ale ostatnio sytuacja stała się wyjątkowo trudna.

Mieszkańcy są zdania, że sytuacja ich wsi pogarsza się z każdym rokiem. Lokalne władze wydają się nie być zainteresowane ich losem.

TVP Rzeszów podaje, że – Mieszkańcy Strzelczysk słyszą od lat ten sam argument, że to nie jedyna taka sytuacja w obwodzie a pieniędzy nie na nawet na dużo ważniejsze remonty. Kolejne pisma do rady rejonowej i miejskiej w Mościskach też kończą się na niczym. A z drogą jest coraz gorzej. Ostatnio do wsi nie dojeżdżał nawet szkolny autobus, który przywozi do Strzelczysk także dzieci z okolicznych miejscowości Lipników, Krysowic i Pnikuta. W tej sytuacji mimo zapewnień władz Mościsk, że prace remontowe rozpoczną się jeszcze w marcu mieszkańcy pomocy postanowili szukać w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ukraina: Polacy odzyskali kościół w Ciemierzyńcach – wcześniej służył za stajnię [+FOTO]

O pomoc mieszkańcy Strzelczysk zwrócili się do Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców na Ukrainie. Mieszkańcy nawiązali też kontakt z Kancelarią Prezydenta RP i rozmawiali już w tej sprawie z samym prezydentem Andrzejem Dudą.

kresy.pl / rzeszow.tvp.pl