Wojenno-Morskie Siły Ukrainy zaatakowały pozycje powstańców na brzegu Morza Azowskiego


 

11:26 06 MARZEC 2017

 

Wybrzeże Morza Azowskiego w pobliżu Mariupola. Zdjęcie archiwalne

Wojenno-Morskie Siły Ukrainy zaatakowały pozycje powstańców na brzegu Morza Azowskiego

© AFP 2016/ Vasily Maximov

ŚWIAT

10:33 06.03.2017Krótki link

2417114

Ukraińskie kutry ostrzelały pozycje powstańców proklamowanej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) na wybrzeżu Morza Azowskiego. O tym poinformowała Doniecka Agencja Informacyjna, powołując się na zastępcę dowódcy operacyjnego DRL Eduarda Basurina.

„Ukraińskie kutry wojskowe otworzyły ogień z karabinów małego kalibru i ciężkich karabinów maszynowych na stanowiska DRL. W wyniku tego rażącego naruszenia rozejmu żołnierze DRL zostali zmuszeni do otwarcia ognia, po czym oba kutry szybko odpłynęły do Mariupola” — powiedział.

Prezydent Rosji Władimir Putin

© SPUTNIK. MICHAEL KLIMENTYEV

Kreml o ewentualnym uznaniu DRL i ŁRL

Zaznaczył, że pozycje powstańców zostały zaatakowane przez stacjonujące w Mariupolu jednostki piechoty morskiej Wojenno-Morskich Sił Ukrainy 4 marca.

W lutym piechurzy morscy Wojenno-Morskich Sił Ukrainy, którzy służą w rejonie Mariupola, oświadczyli, że powstańcy mogą ich zaatakować, wchodząc na lód Morza Azowskiego. „Patrzymy, aby oni nie przedarli się po lodzie morza. Czasem obserwujemy okręty, często latają drony. Bywa, że wypuszczają po jednym, a czasem od razu pięć sztuk w różnych kierunkach” — powiedział jeden z żołnierzy.

Wcześniej w tym samym miesiącu ukraińska armia przy próbie przebicia się przez pozycje powstańców na wybrzeżu Morza Azowskiego straciła 15 ludzi, kolejnych 25 zostało rannych.