Skoncentrowany atak na blogi WordPressamoney.pl

 

 • Potężny atak na blogerów. Hakerzy zniszczyli nawet 1,5 mln stron w internecie

  FOT. ZMEEL/ISTOCKPHOTO

  Kilka grup hakerów jednocześnie zaatakowało jedną z największych platform blogowych na świecie – WordPress. Według BBC mogło dojść do zniszczenia nawet 1,5 mln stron.

  Hakerzy wykorzystali lukę w oprogramowaniu WordPress, żeby zaatakować strony internetowe i serwisy blogowe umieszczone na tej platformie. Zdaniem firmy WordFence za atakiem stoi ok. 20 grup hakerów, którym udało się włamać do 40 tys. blogów na świecie. W sumie podjęli ok. 800 tys. prób włamania.

  Jednak, według BBC, wskutek ataku mogło zostać zniszczonych nawet 1,5 mln stron osadzonych na WordPress.

  Co ważne, firma Sucuri informowała WordPress, że w ich oprogramowani znajduje się luka, która może doprowadzić do takich ataków. WordPress rzeczywiście zareagowało i wypuściło aktualizację, która lukę miała załatać. Niestety nie wszyscy użytkownicy aktualizację zainstalowali.

  Po co hakerzy atakują blogerów? Ostatecznie w ten sposób nie mogli przejąć ani danych osobowych, ani pieniędzy. Prawdopodobnie chodziło o przejęcie kontroli na blogami, żeby potem za ich pośrednictwem rozsyłać spam lub złośliwe oprogramowanie.

  Ataki hakerskie są coraz powszechniejsze i nierzadko dotyczą instytucji państwowych czy finansowych, z czym niedawno mieliśmy do czynienia w Polsce.

  Na początku lutego hakerzy zaatakowali Komisję Nadzoru Finansowego i kilka banków. To był jeden z najpoważniejszych ataków na polski system finansowy. Hakerzy nie dostali się co prawda do pieniędzy klientów banków, ale prawdopodobnie zostały wykradzione wrażliwe dane. Może to świadczyć o tym, że za atakiem stał zagraniczny wywiad.

  WP money

 • hakerzy, wordpress, atak hakerski na bank

 • One thought on “Skoncentrowany atak na blogi WordPressa

  Możliwość komentowania jest wyłączona.