Eurokraci chcą ukarania Polski za Trybunał Konstytucyjny


 

Frans Timmermans. Fot. wikimedia.org

Eurokraci chcą ukarania Polski za Trybunał Konstytucyjny

Dodane przez Lipinski

Opublikowano: Czwartek, 22 grudnia 2016 o godz. 09:09:48

Bruksela nie wyklucza uruchomienia „opcji nuklearnej” wobec Polski za blokowanie Trybunału Konstytucyjnego – pisze „Rzeczpospolita”. Szczególnie dotyczy to wiceszefa KE, Fransa Timmermansa, który wyraźnie prze do ukarania Polski.

 

W środę podczas posiedzenia unijnych komisarzy odbyła się debata na temat Polski. Jak zaznacza „Rzeczpospolita”, po raz pierwszy była ona tak długa.

Później wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans stwierdził, że koncentrowała się ona na procedurze praworządności i Trybunale Konstytucyjnym, a nie na ostatnich wydarzeniach w Polsce. – Ale przecież nie jesteśmy ślepi – dodał.

KE uważa, że po blisko 11 miesiącach od wszczęcia procedury o naruszeniu praworządności przez Polskę, dotychczasowe problemy nie zostały rozwiązane, a wręcz pojawiły się nowe. Komisarze nie zdecydowali się dotąd na uruchomienie trzeciego etapu procedury, nazywanego „opcją nuklearną” i związanego z sankcjami. Zdaniem Timmermansa, nowa legislacja ws. TK. dopiero weszła w życia, a polskiemu rządowi należy dać szansę na odniesienie się do uwag Komisji. Nie wykluczył jednak, że w przyszłości może dojść do uruchomienia trzeciego etapu procedury. Do tego, by stwierdzić naruszenie zasad praworządności, potrzebna jest jednomyślność w Radzie Europejskiej. Jednak nieoficjalnie Węgry i Wielka Brytania zgłosiłyby weto względem takiej propozycji.

„Rzeczpospolita” podaje jednak nieoficjalne informacje, że ostatnio w KE odbyła się prawdziwa debata nt. Polski. Głos zabrało co najmniej 10 komisarzy. Wszyscy byli bardzo krytyczni względem Polski. Według źródła gazety, w wielu wypowiedziach pojawiał się wątek dot. konieczności odebrania Polsce unijnych funduszy.

Opcja nuklearna ciągle jest jednak aktualna, a zdaniem „Rz” Timmermans wyraźnie do niej prze. Jak na razie powstrzymuje go jednak szef Komisji, Jean-Claude Juncker. Timmermans zamierza jednak zająć się budowaniem poparcia dla zdecydowanych działań i nadal naciskać na polski rząd.

Najnowsze rekomendacje dla Polski podtrzymują te, które opublikowano w lipcu. Dotyczą zaprzysiężenia trójki sędziów wybranych prawidłowo przez poprzedni Sejm, opublikowanie i wdrożenie wszystkich orzeczeń TK, a także zapewnienie, że jego reformy będą brały pod uwagę opinię Komisji Weneckiej.

Czytaj więcej: Julia Przyłębska nową prezes Trybunału Konstytucyjnego

Rp.pl / Kresy.pl

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.