Putin za wysłaniem zbrojnej misji policyjnej OBWE do Donbasu


WP.PLStrona główna serwisu

 

akt. 20.10.2016, 20:12

Kreml: Władimir Putin za wysłaniem zbrojnej misji policyjnej OBWE do Donbasu

• W środę w Berlinie odbyło się spotkanie na szczycie czwórki normandzkiej
• Pieskow: wysłanie misji OBWE byłoby dobre, potrzebna jeszcze praca

PAP/EPA / Michael Kappeler

Prezydent Rosji Władimir Putin w czasie środowych rozmów czwórki normandzkiej w Berlinie wyraził zgodę na wysłanie do Donbasu na wschód Ukrainy zbrojnej misji policyjnej OBWE – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
– Wysłanie takiej misji byłoby dobre, ale w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potrzebna jest jeszcze praca nad tym projektem – dodał Pieskow.
Ewentualna obecność uzbrojonych obserwatorów OBWE na wschodzie Ukrainy wywołała protest jednego z przywódców samozwańczej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Denisa Puszylina. – Nasz sprzeciw wobec pomysłu o zbrojnej misji OBWE wyraża nie tylko własny punkt widzenia przywódców DRL i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) ale również tysięcy ludzi, którzy tu protestowali – mówił Puszylin w rozmowie z AFP.

 

W czerwcu ponad 5 tys. osób zgromadziło się w Doniecku, by manifestować przeciwko obecności tam zbrojnej misji OBWE.
W środę w Berlinie odbyło się spotkanie na szczycie czwórki normandzkiej, czyli przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy. Choć i tym razem nie było przełomu, po spotkaniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że uczestnicy rozmów zgodzili się na wysłanie do Donbasu misji uzbrojonych policjantów. Ich działanie miałoby być uzgadniane z OBWE. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zastrzegła, że jest to sprawa dalszej przyszłości.
Uzgodniono również, że w ciągu miesiąca ministrowie spraw zagranicznych i eksperci mają podjąć prace nad sprecyzowaniem mapy drogowej dla Ukrainy.

Zawarte w 2015 roku będące podstawą procesu pokojowego porozumienie z Mińska, wypracowane przy mediacji Berlina i Paryża, przyczyniło się do zakończenia starć na dużą skalę między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie; nadal dochodzi jednak do walk na mniejszą skalę, a wysiłki podejmowane na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu utknęły w martwym punkcie. Finalne cele umowy – wybory samorządowe na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów oraz odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad granicą państwową z Rosją – są nadal dalekie od realizacji.
Od początku konfliktu w Donbasie zginęło ponad 9,5 tysiąca osób.

PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.