Ukraina: Rusini chcą autonomii


Ukraina: Rusini chcą autonomii

Posted by Marucha w dniu 2015-05-26 (wtorek)

22 maja w Kijowie demonstrowali Rusini zrzeszeni w organizacji „Zakarpatia”. Domagają się od ukraińskich władz uznania wyników referendum w sprawie autonomii Zakarpacia z 1991 r.

Organizacja wystosowała apel do Petra Poroszenki. Jej przedstawiciele nie doczekali się jednak żadnej odpowiedzi.

Rusini skarżyli się w Kijowie, że choć są najstarszymi, rdzennymi mieszkańcami Zakarpacia (wywodzą swe pochodzenie od starosłowiańskiego plemienia Białych Chorwatów), władze nie uznały nawet ich odrębności narodowej i traktują ich jako Ukraińców, wbrew stanowisku ONZ, która zaleca uznanie ich za osobną narodowość.

Przedstawiciel ruchu Andriej Jurik wyjaśnia, że chce on współpracować z władzami państwowymi, ale domaga się dla Zakarpacia „statusu specjalnego”, takiego, jaki Kijów zobowiązał się w porozumieniach mińskich nadać Donbasowi. Jurik przypomniał, iż ludność Zakarpacia już wypowiadała się w tej sprawie. W 1991 r. oddolnie zorganizowano w obwodzie zakarpackim referendum, w którym 78% głosujących opowiedziało się za jego autonomią.

(Na podstawie kresy.pl opracował A.D.)
http://xportal.pl

Za Noworosją – Donbasem i Ługańskiem – w razie czego ujmie się Rosja. Kto ujmie się za naszymi braćmi, Rusinami Zakarpackimi? Ich naturalny sprzymierzeniec, Polska?
Polska jest zbyt zajęta penetrowaniem jelita grubego Żydom, Niemcom, Amerykanom czy banderowcom, aby zwrócić oczy w tę stronę. Ilu Polaków wie, co to jest i gdzie leży Ruś Zakarpacka?
Admin

One thought on “Ukraina: Rusini chcą autonomii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s