Odlatują ostatnie bociany, a kto będzie dzieci przynosił?


Odlatują ostatnie bociany

Piątek, 15 sierpnia (08:44)

To już koniec lata? W najbliższych dniach z gniazd na Warmii i Mazurach odlecą ostatnie bociany.

Te, które zostaną na zimę, jesienią trafią do specjalistycznych ośrodków, które pomogą tym ptakom przetrwać mrozy.

Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Olsztynie powiedział, że zdecydowana większość warmińsko-mazurskich bocianów już odleciała. – Zostały jeszcze te ptaki, które późno się wylęgły. One jednak także odlecą na dniach. Sądzę, że do 20, 24 sierpnia nie powinno już być na gniazdach bocianów – powiedział Menderski i dodał, że bociany, które po tym terminie nadal będą na gniazdach prawdopodobnie już nie odlecą i zostaną na zimę w Polsce.

– Pozwolimy im jeszcze trochę pomieszkać w gniazdach, a w październiku, czy listopadzie – zależnie od pogody – zabierzemy te bociany do ośrodków rehabilitacji ptaków, by tam przetrwały zimę – wyjaśnił Menderski.

Wśród ptaków, które już odleciały jest m.in. bociania rodzina z Żywkowa, która przeszła latem pierwszą w kraju udaną adopcję: para dorosłych straciła młode i ornitolodzy podrzucili im do gniazda inne bociany odpowiadające wiekiem tym, które zginęły. Dorosłe bociany początkowo dziobały obce pisklęta, ale po chwili przestały i, co więcej, zaopiekowały się podrzutkami. – Adopcję tę uważamy za w pełni udaną. To wielki sukces – podkreślił Menderski.

Bociany z gniazd warmińsko-mazurskiego zimują w krajach środkowej i wschodniej Afryki. Menderski powiedział, że populacja tych ptaków nie styka się z bocianami gniazdującymi w Europie Zachodniej, ponieważ te ptaki zimują w zachodniej części Afryki.

W lipcu w woj. warmińsko-mazurskim odbyła się akcja światowego liczenia bocianów (przeprowadza się ją co 10 lat), która ma pokazać jaki jest stan i kondycja bocianów w regionie, w kraju i na świecie. Menderski powiedział, że wyniki już nadesłanych do PTOP ankiet wskazują, że w niektórych gminach warmińsko-mazurskiego znacznie spadła liczba zasiedlonych bocianich gniazd. – Pełne wyniki tegorocznego liczenia bocianów będziemy jednak mieli pod koniec grudnia. One dadzą pełen obraz sytuacji – powiedział Menderski.

Ostatni światowy spis bocianów z 2004 roku wykazał, że w Polsce jest 52,5 tys. bocianich gniazd, co stanowi 20 proc. światowej populacji. Najwięcej bocianów w Polsce gniazduje na Warmii i Mazurach – doliczono się tu aż 10226 par tych ptaków. Najmniej bocianów w 2004 roku zamieszkiwało woj. opolskie – 577 par.

Światowe liczenie bocianów białych odbywa się co 10 lat i obejmuje Europę oraz Afrykę Północną. Jak podaje PTOP, pierwszy na świecie spis bocianów odbył się w roku 1876 w Galicji, a jego inicjatorem był ks. Eugeniusz Janota, zaś pierwsze Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego odbyło się w 1934 roku i obejmowało zasięgiem znaczną część Europy. Od 1974 roku liczenie bocianów organizowane jest regularnie co 9-10 lat.

PAP
%d blogerów lubi to: