Niemiecka prasa ocenia, że upadek Słowiańska jest niewiele znaczącym sukcesem Poroszenki, który oprócz krwi nic nie potrafi zaoferować rosyjskojęzycznej ludności Ukrainy


Niemiecka prasa: Eskalacja konfliktu na Ukrainie nadal jest możliwa

1 godz. 46 minut temu

Niemiecka prasa analizuje sytuację na wschodzie Ukrainy i jest bardzo ostrożna w ocenach. W opinii dziennikarzy, eskalacja konfliktu na Ukrainie nadal jest możliwa, mimo że siłom rządowym udało się odbić kilka miast z rąk prorosyjskich separatystów, w tym ich bastionów Kramatorska i Słowiańska.

Władimir Putin /AFP
Władimir Putin

 

/AFP

Sukcesy ukraińskiego wojska wzmacniają pozycję rządu w Kijowie zarówno pod względem militarnym, jak i przy stole negocjacyjnym” – ocenia w komentarzu „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Choć odbicie z rąk rebeliantów tak ważnych miast jak Słowiańsk i Kramatorsk stanowi ważną psychologiczną cezurę w historii konfliktu, to zdaniem komentatora gazety Petera Sturma nie wolno zapominać, że miasto tak duże jak Donieck, do którego wycofali się separatyści, to cel o wiele trudniejszy do osiągnięcia.

 

„W kraju toczy się konflikt nie tylko zbrojny”

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko musi pamiętać przede wszystkim o tym, że „w kraju toczy się konflikt nie tylko zbrojny”.

„Z żołnierzami przybyłymi z Rosji Kijów nie chce i nie może pertraktować. Jednak z mieszkańcami wschodniej Ukrainy, którzy z tymi żołnierzami częściowo się solidaryzowali, rząd będzie musiał znaleźć jakieś porozumienie. Bez niego Poroszenko nie osiągnie swego najważniejszego celu, czyli zachowania terytorialnej integralności kraju” – podkreśla „FAZ”.

Takie rozmowy muszą zainteresowanym „oferować coś więcej niż zawieszenie broni” i w tym kontekście odbicie Słowiańska daje ukraińskim władzom dobrą po temu okazję: „Jeśli uda im się w stosunkowo krótkim czasie zapewnić (mieszkańcom) znośne, bezpieczne życie, zmniejszyłoby to podziw, jakim wielu z nich darzy Rosję i jej bojowników”.

Pozostaje przekonać się, czy skarga jednego z separatystycznych przywódców, twierdzącego, że rosyjski prezydent Władimir Putin najpierw składał rebeliantom obietnice, a później zostawił ich samym sobie, w Rosji wywoła „znaczącą reakcję”. „Jeśli (Putin) nie pozbędzie się duchów, które umyślnie wywołał, stabilność Europy Wschodniej oddali się jeszcze bardziej niż obecnie” – ocenia „FAZ”.

„Małe, lecz znaczące zwycięstwo”

Także „Die Welt” uważa ostatnie zdobycze ukraińskiej armii za „małe, lecz znaczące zwycięstwo”, które jednak nie oznacza końca zbrojnych starć na wschodzie kraju.

„Można mieć nadzieję, że (wyjście separatystów z odbitych miast) to ucieczka (a nie taktyczne wycofanie oddziałów), ale sytuacja w Doniecku, największym mieście wschodniej Ukrainy, do którego uciekli rebelianci, może się zaostrzyć” – ocenia komentatorka gazety Andrea Seibel, dodając, że „walki w mieście oznaczają straty wśród ludności cywilnej”.

W komentarzu zatytułowanym „Sukces Ukrainy to także sukces Zachodu”, Seibel podkreśla jednocześnie, że mimo podejmowanych prób Putinowi nie udało się dotąd „bezpowrotnie zdestabilizować Zachodu” m.in. dzięki zręcznemu postępowaniu Poroszenki oraz dzięki „zapałowi (…) zwolenników ukraińskiej jedności”.

„Putin nie życzy sobie nieposłusznej mu Ukrainy. Będzie (jednak) musiał nauczyć się przyjmować jej istnienie do wiadomości” – zaznacza „Die Welt”.

PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: