Banderowcy przykręcają śrubę ukraińskiemu narodowi na chwałę zachodniego kapitału, który zarobi krocie na tym wyzysku


Parlament Ukrainy zatwierdził rządowy pakiet antykryzysowy

27.03.2014

Parlament Ukrainy zatwierdził rządowy pakiet antykryzysowy

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, foto: kmu.gov.ua

Nerwowo wyglądały wieczorne obrady w ukraińskim parlamencie. Na włosku zawisła pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W pierwszym głosowaniu przepadł bowiem rządowy pakiet antykryzysowy.

Ogłoszono przerwę. Rozpoczęły się rozmowy między wszystkimi ugrupowaniami parlamentarnymi. Rząd miał twardy orzech do zgryzienia. W pierwszym głosowaniu za jego dokumentem głosowało zaledwie 189 deputowanych, spośród 450 wszystkich członków Rady Najwyższej.

Przyjecie pakietu jest jednym z warunków udzielenia Ukrainie pomocy przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według premiera Arsenija Jaceniuka, Kijów stoi przed wyborem: albo reformy, albo bankructwo. Szef rządu mówił rano w parlamencie, że Ukrainie grozi spadek PKB o 10 procent, jeśli nie zacznie w zdecydowany sposób reformować gospodarki.

Jaceniuk podkreślał, że w budżecie brakuje niemal 300 miliardów hrywien (ok. 25,8 mld dolarów). Premier przewiduje, że w tym roku PKB spadnie o  3 proc., a inflacja może sięgnąć nawet 12-14 proc. – Ukraina jest na skraju bankructwa, ale rząd do tego nie dopuści – zapewniał.

Celem pakietu antykryzysowego jest niedopuszczenie do katastrofy finansowej państwa oraz stworzenie podstaw dla rozwoju gospodarczego. Część zmian została wpisana do tegorocznego budżetu państwa. Zgodnie z rządowymi poprawkami deficyt budżetu państwa ma się zmniejszyć z 71,5 do 68,5 mld hrywien. Rząd zaproponował zwiększenie zadłużenia państwowego z 585,4 mld hrywien do 664 mld. Ograniczono ponadto środki na gwarancje państwowe z 50 do 25 mld hrywien.
Poprawki przewidują wprowadzenie podatku dla Funduszu Emerytalnego od operacji kupna-sprzedaży waluty bezgotówkowej oraz zamrażają podwyżki minimum socjalnego i płacy podstawowej. Dodatkowe źródło dochodów budżetowych mają stanowić środki uzyskane z podatku ekologicznego oraz sprzedaży nieruchomości, pojazdów i sprzętów będących obecnie we własności państwa.
Rząd Jaceniuka zaproponował także m.in. zwiększenie emisji krajowych obligacji państwowych z 11,1 mld do 33,3 mld hrywien. Zapowiedział również zwolnienia w organach władzy wykonawczej, które obejmą co najmniej 10 proc. jej pracowników, czyli 24 tysiące osób.

Kryzys ukraiński: serwis specjalny >>>

Miedzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oświadczył, że uzgodnił z Kijowem, iż wesprze jej reformy dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 mld dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.

Kluczowe reformy, jak wynika z komunikatu MFW, będą dotyczyły: polityki pieniężnej i kursowej, sektorów finansowego i energetycznego, polityki fiskalnej, a także poprawy klimatu inwestycyjnego i transparentności administracji. Jednym z najcięższych wyzwań, jakie postawiono przed władzami w Kijowie, jest ograniczenie wydatków budżetowych.
Minister gospodarki Ukrainy Pawło Szeremeta wyraził nadzieję, że kilka miliardów dolarów Kijów otrzyma od MFW już w maju, co ustabilizuje sytuację ekonomiczną i uspokoi inwestorów.

IAR/PAP/asop

One thought on “Banderowcy przykręcają śrubę ukraińskiemu narodowi na chwałę zachodniego kapitału, który zarobi krocie na tym wyzysku

  1. Pingback: Czy Ukraina będzie potrafiła skorzystać z pomocy? « BezPrzesady.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.