Z głębokim smutkiem należy zauważyć, że Brat Rostowski nie umie liczyć


WP.PL07:49, 29.08.2013

Deficyt będzie większy! Sejm łata gigantyczną dziurę live

09:35 28-08-2013 WP.PL

fot. WP.PL

W Sejmie – pierwsze czytanie projektu nowelizacji budżetu na 2013 r. Ma ona powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 mld zł wobec 35,6 mld zł zapisanych pierwotnie. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności.Powodem nowelizacji są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec br. „Znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego spowodowało, że w omawianym okresie, w przypadku większości wpływów podatkowych (VAT, akcyza, CIT) zanotowano spadek w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. Jedynie w przypadku podatku PIT zanotowano wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. o 4,8 proc.” – napisano w projekcie noweli.W projekcie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki – 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

Komentarze:
15:42
Na razie przerwa, a my wracamy do wniosku Solidarnej Polski o odwołania ministra finansów Jacka Rostowskiego. Ma on trafić do Sejmu. Poparcie zadeklarował Ruch Palikota, a SLD się nad tym zastanawia. Apelu o poparcie wniosku nie zareagowało PiS. – Dziś liczymy na rozsądek SLD; na rozsądek PiS nie liczymy, bo nigdy go nie było – mówił rzecznik SP Patryk Jaki.
Wyraził jednocześnie nadzieję, że gdy przyjdzie czas głosowania w Sejmie, wniosek poprze cała opozycja i – być może – niektórzy posłowie PSL.Z kolei wiceprezes PiS Beata Szydło jest zdania, że wniosek o odwołanie wicepremiera Jacka Rostowskiego jest bezzasadny, a w zamian powinna zostać powołana komisja śledcza, która zbada stan finansów publicznych. Wniosek o powołanie komisji klub PiS zapowiedział już w lipcu, ale nie został on jeszcze złożony.
17
1

komentarze

14:29
„Najważniejsze jest w tej chwili znalezienie racjonalnego kompromisu pomiędzy podtrzymywaniem tendencji prowzrostowych w polskiej gospodarce, a panowaniem nad finansami publicznymi”.Wicepremier Janusz Piechociński mówi jak rasowy polityk.
3
27

komentarze

14:03
A teraz grafika obrazująca skalę problemu:
11
0

komentarze

13:48
Zakończyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji budżetu na 2013 r. Posłowie poszli na przerwę.
8
5

komentarze

12:56
– Pytanie, czy następne pokolenia – nasze dzieci i wnuki, będą w stanie spłacić długi, które dzisiaj zaciąga rząd Donalda Tuska i PSL. Gierek przy Tusku to trampkarz. To, co zrobił w tej materii Gierek przez dekadę, Tusk zrobi w jeden rok i to jest mistrzostwo świata – uważa poseł Ryszard Zbrzyzny z SLD.
116
2

komentarze

12:56

Zdaniem SLD nowelizacja budżetu na 2013 r. pogłębia kryzys gospodarczy. – Nowelizacja budżetu na rok 2013 przedłożona przez rząd niczego nie załatwia, niczego nie zmienia. Pogłębia kryzys gospodarczy, przesuwa dług publiczny na spółki, zadłużając je do granic wytrzymałości – mówił podczas debaty Ryszard Zbrzyzny z SLD.W jego ocenie, to kolejna odsłona narastającego dramatu finansów publicznych. – Mamy nowelizację budżetu i kontynuację dramatu w finansach publicznych – podkreślił.- Jak to się stało, jak doszło do tego, że bez jakiegokolwiek niespodziewanego kataklizmu raptem zabrakło prawie 28 mld zł dochodów podatkowych. I tak z VAT-u ponad 13 mld, z akcyzy ponad 5 mld, z CIT – 7,6 mld, z PIT – 2 mld zł – dopytywał poseł.

81
1

komentarze

12:51

Minister finansów Jacek Rostowski zadłużył nasz kraj na kwotę 844 mld zł – powiedział poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek. Podkreślił, że to, co obecnie dzieje się w polskich finansach, można określić gigantycznym chaosem. – Ostatnie miesiące tego wyraźnie dowodzą. Posunięcia pana ministra to jeden wielki chaos, do niczego nie zmierzają. Nie ma w tym żadnej wizji – ocenił.Poseł Solidarnej Polski mówił też o długu Skarbu Państwa. – Na koniec czerwca pan minister Rostowski zadłużył nasz kraj na kwotę 844 mld zł (…). To są dokonania pana ministra Rostowskiego. Ale w tym czasie nieudolny minister zatrudnia dziewiątego wiceministra. (…) Efekty: w ciągu miesiąca – od maja do czerwca – dług wzrósł o 6 mld zł – wyliczał.Według posła SP, szef resortu finansów średniorocznie drenuje spółki Skarbu Państwa w postaci dywidendy na kwotę około 7 mld zł. – Gdzie są te pieniądze – pytał.

71
2

komentarze

12:26
Tusk zdementował plotki o dymisji Rostowskiego, teraz Rostowski… chciałby dymisji opozycji. Minister finansów podniesionym głosem mówił w kierunku posłów spoza koalicji, że nie dość, że nie nadają się do rządzenia, to nie nadają się też do opozycji. Ubolewał, że członkowie opozycji nie mogą podać się do dymisji, bo – według niego – w zasadzie powinni.Odnosząc się do krytyki ws. progów bezpieczeństwa oświadczył, że nie jest prawdą, że są one znoszone. Progi nie są znoszone, tylko sankcje wynikające z tych progów są znoszone – podkreślił.
– Uważamy, że stabilizująca reguła wydatkowa będzie miała efekt antycykliczny bardziej niż obecne progi, które funkcjonują w sposób procykliczny wymuszając cięcia w momencie, gdy gospodarka słabnie – wyjaśniał.Rostowski mówił też o otoczeniu gospodarczym naszego kraju. Przyznał, że rentowności naszych obligacji wzrosły, ale zauważył, że stało się to w mniejszym stopniu, niż w przypadku innych gospodarek wschodzących. Zaznaczył, że złotówka osłabiła się dość nieznacznie w stosunku do dolara, zwłaszcza jeśli porównać ją do walut Brazylii, Indii czy Indonezji.
2
75

komentarze

12:20
Rostowski zapłaci głową za nowelizację? Raczej nie.
– Nie rozmawiałem z ministrem o dymisji – oświadczył premier dziennikarzom w Sejmie.- Nikt nie był w stanie przewidzieć, że pierwszy kwartał br. w Unii Europejskiej będzie tak wyraźnie gorszy od tego, co przewidywały wszystkie instytucje prognozujące nie tylko e Europie, ale także na świecie. Stąd tak wiele państw musiało nowelizować budżety – bronił Tusk Rostowskiego.- Gdybym miał obcinać głowę komuś, kto nie trafił z prognozą na pierwszy kwartał, to musiałbym też się zamachnąć na Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i 56 innych instytucji, które pomyliły się dokładnie w tym samym stopniu – zaznaczył szef rządu.

Twoja przegladarka nie pozwala na uzycie plywajacych ramek.TVN24/x-news
3
58

komentarze

11:56
No i mamy premiera. Donald Tusk do końca tygodnia chce otrzymać od ministrów finansów i pracy założenia ws. zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych.
– Wydaje się, że każda ustawa, która przynajmniej zatrzyma ten zły proceder, jakim jest finansowanie w OFE poprzez zadłużanie państwa polskiego – bo tak naprawdę to jest dla nas istota problemu – będzie mogło chyba liczyć na większość w parlamencie, niezależnie od koloru danej partii – ocenił Tusk.
3
67

komentarze

11:52
PSL stara się obniżyć wagę problemu. Nowelizacja budżetu nie ma znamion końca świata – ocenił Jan Łopata z PSL.
– W ostatnich dniach statystycy poinformowali nas o szeregu optymistycznych danych. Wyraźnie rosła produkcja sprzedana przemysłu, przyrastały wskaźniki eksportu, sprzedaż detaliczna odwróciła tendencję, rosły również płace, zaczął rosnąć PKB – zauważył Łopata. Wskazał również, że zaczęło spadać bezrobocie.
3
89

komentarze

11:09
Klub PiS chce odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 r.
– Pan minister finansów mówi dzisiaj: pomyliłem się, bo wszyscy się pomylili. Tylko, co to obchodzi Polaków. Pan jest od tego, żeby się nie mylić, tylko by planować budżet tak, by nie trzeba było przeprowadzać nowelizacji, która odbije się na różnych resortach i dziedzinach życia – odpowiadała Szydło ministrowi finansów.- Żyjecie dniem dzisiejszym, byle do jutra. Byle znaleźć pieniądze, ażeby zasypać dziurę budżetową – podkreśliła w swoim wystąpieniu.
116
2

komentarze

10:59

I mamy już wideo z wystąpienia wicepremiera Rostowskiego

Twoja przegladarka nie pozwala na uzycie plywajacych ramek.Sejm/x-news
1
60

komentarze

10:32
Posłanka PiS Beata Szydło oceniła z sejmowej trybuny, że minister Jacek Rostowski nie przedstawił żadnych konkretnych rozwiązań, które mogłyby uratować finanse publiczne. Jej zdaniem, jedyna strategia rządu to przerzucenie zadłużenia na następne pokolenia. Posłanka PiS dodała, że nowelizacja ogranicza wydatki na sprawy ważne dla państwa obywateli, takie jak potrzeby obronne armii, szkolnictwo wyższe, rozwój innowacyjności nauki, świadczenia rodzinne czy przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Beata Szydło skrytykowała też rząd za zbyt małe oszczędności w wydatkach kancelarii premiera.
120
4

komentarze

10:29

Wystąpienia klubów rozpoczął przedstawiciel PO, Dariusz Rosati.- Założenia makroekonomiczne, które legły u podstaw ustawy budżetowej, nad którą pracowaliśmy niecały rok temu, były nadmiernie optymistyczne – powiedział szef komisji finansów Dariusz Rosati.Dodał, że usprawiedliwieniem dla tego jest fakt, że w istocie pomylili się wszyscy. – Nie tylko Europejski Bank Centralny. Komisja Europejska formułując prognozy dla krajów członkowskich też uważała, że wzrost gospodarczy, zarówno w Polsce jak i w strefie euro, będzie w 2013 r. wyższy, niż ostatecznie się okazał. Pomylił się także Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wszyscy uważali, że rok 2013 będzie lepszy – powiedział Rosati. Jak podkreślił, gdyby minister finansów Jacek Rostowski zachowałby się nie optymistycznie, a realistycznie i przygotował budżet z dochodami o 23,7 mld zł niższymi, to jednocześnie musiałby zaplanować wydatki niższe o prawie 27 mld zł.

– To jest ponad 1,5 proc. PKB mniej. Chciałbym widzieć i słyszeć dyskusję na tej sali, gdyby minister finansów poinformował, że obniżamy wydatki. (…) Minister finansów postanowił odwlec w czasie tę decyzję – przyjął założenie, że sytuacja gospodarcza będzie się rozwijać w taki sposób, jak to przewidują największe instytucje prognostyczne na świecie, czyli Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy – powiedział.

Jego zdaniem, gdyby rząd w nowelizacji zaproponował cięcia wydatków na pełną kwotę 24 mld zł, to Polskę dotknąłby bardzo silny, negatywny impuls prorecesyjny i to uderzyłoby boleśnie w gospodarkę. – Przypuszczam, że taka decyzja wpędziłaby polską gospodarkę w recesję. (…) Utrzymanie cięć wydatków w rozsądnych granicach i jednocześnie zwiększenie deficytu w sytuacji głębokiego spowolnienia jest dobrą polityką – powiedział Rosati.

0
104

komentarze

10:27
W sejmie trwają wystąpienia klubów poselskich. Tymczasem KPRM poinformowała już o planach wobec budżetu na 2014 rok:
Na posiedzeniu 5 września rząd zajmie się założeniami projektu budżetu państwa na 2014 rok – wynika z porządku obrad Rady Ministrów opublikowanego przez KPRM.Zgodnie z przekazaną w czerwcu Komisji Trójstronnej wstępną prognozą wielkości makroekonomicznych stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2014 rok, rząd zakłada, że wzrost PKB wyniesie 2,5 proc., a inflacja średnioroczna 2,4 proc. W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2013-2016 założono, że maksymalny deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie 55 mld zł.Niedawno szef resortu finansów Jacek Rostowski mówił, że wskaźniki makro mogą zostać skorygowane.
1
59

komentarze

10:22
Gdyby nie składka przekazywana z ZUS do OFE dług publiczny w Polsce wzrósłby jedynie o 5,2 pkt proc. i bylibyśmy na trzecim miejscu, jeśli chodzi o najniższy wzrost relacji długu do PKB w całej UE. Polskę wyprzedziłyby jedynie Bułgaria i Szwecja – powiedział wicepremier Jacek Rostowski.
0
73

komentarze

10:16
Rostowski przekonywał ponadto, że rząd prowadzi bardzo odpowiedzialną politykę dotyczącą długu publicznego. Jak tłumaczył, w okresie 2008-2012 dług w relacji do PKB wzrósł o 10,5 pkt proc., a to mniej niż w takich krajach, jak Niemcy czy Finlandia.- W latach 2008-2012 mieliśmy piąty najniższy wzrost zadłużenia w relacji do PKB wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Dług w Polsce wzrósł o 10,5 pkt proc. PKB w tym czasie. W tym samym czasie w tak odpowiedzialnych finansowo krajach, jak Niemcy, Finlandia czy Holandia relacja długu do PKB wzrosła odpowiednio: w Niemczech o 17 pkt proc., w Finlandii o 17,8 pkt proc., a w Holandii aż 26,2 pkt proc. W Stanach Zjednoczonych relacja długu do PKB w tym czasie wzrosła o 41 pkt proc. – powiedział Rostowski.
0
68

komentarze

10:10
W opinii Rostowskiego polska gospodarka jest uzależniona od eksportu do strefy euro, jak żadna inna duża gospodarka w Unii Europejskiej. Jak mówił, eksport polskich dóbr i usług do strefy euro stanowił w 2012 r. 23,4 proc. polskiego PKB. – Bijemy w tym na głowę największe gospodarki samej strefy euro – powiedział.Przypomniał, że eksport Niemiec do strefy euro stanowi 18 proc. niemieckiego PKB. W przypadku Francji jest to 13,3 proc. francuskiego PKB, Hiszpanii – 15,7 proc. hiszpańskiego PKB, a Włoch – 12 proc. włoskiego PKB.
0
73

komentarze

10:04
Szef resortu finansów zarzucił Radzie Polityki Pieniężnej, że nie prowadziła ekspansywnej polityki fiskalnej w 2013 r., co stało się jedną z przyczyn nowelizacji tegorocznego budżetu. Jego zdaniem istnieje nadal przestrzeń do obniżek stóp procentowych. – Mieliśmy w Polsce najwyższe realne stopy procentowe w całej Unii Europejskiej w ciągu ostatniego roku. A w ciągu ostatnich sześciu miesięcy mieliśmy drugie najwyższe realne stopy procentowe. I to pomimo, iż istniała i uważam, że dalej istnieje, przestrzeń do obniżek stóp procentowych – podkreślił.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.