Auschwitz w teatrze lalek


Lalki z Auschwitz, zagłada w teatrze

Kategorie: Teatr | Tagi: aktorzy, Arlène Hoornweg, Auschwitz, Herman Helle, Holandia (2), Hotel Modern, Kraków (4), makieta Auschwitz, Max Arian, Pauline Kalker, Ruud van der Pluij, teatr, teatr lalek, Łaźnia Nowa | 23 marca 2012

Piasek, papier, baraki z kartonu i tysiące miniaturowych lalek. Auschwitz w teatrze. Wydawać by się mogło, karkołomne zadanie…

Fot. laznianowa.pl

Trzy tysiące wykonanych z zegarmistrzowską precyzją mikro-ludzi. Ośmiocentymentrowe, przerażające laleczki w pasiakach lub mundurach oprawców. Gigantyczna makieta miasta zagłady. Przerażająca tematyką scenografia spektaklu KAMP, wykonana ręcznie przez artystów z holenderskiej grupy Hotel Modern.

„Żartobliwość sztuki lalkarskiej od samego początku skąpana jest w szaleństwie i rozpaczy: drżące, malutkie ofiary o pustych oczodołach i wykrzywionych ustach idą na spotkanie śmierci. Mimo, że sztuka lalkarska i film równoważą się tu w sposób jednocześnie subtelny i pomysłowy, to jednak na odbiorcę najmocniej oddziałuje sam model” – napisał Arend Evenhuis na łamach „Trouw”.

Fot. laznianowa.pl

Spektakl w wyjątkowy sposób łączy animację, performance, teatr lalek, rzeźbę i instalację artystyczną. Nie usłyszymy w nim dialogów i nie zobaczymy aktorów wcielających się w więźniów i katów.

Gigantyczni – w zestawieniu z makietą – aktorzy pełnią rolę reporterów. Oglądają i filmują za pomocą miniaturowych kamer kolejne obozowe sceny.

Fot. laznianowa.pl

Widz staje się świadkiem makabrycznej rekonstrukcji. Podgląda selekcję do komór gazowych, apele i egzekucje. W ciszy przerywanej jedynie pojedynczymi efektami dźwiękowymi.

„Wszystkie realistyczne elementy mają swój wkład w spektakl, który fascynuje i trzyma w napięciu tak bardzo, że kiedy dobiega końca widzowie nie wiedzą czy powinni bić brawo czy opuścić teatr w milczeniu” – napisano w recenzji na łamach „Noordhollands Dagblad”.

Fot. laznianowa.pl

HOTEL MODERN to holenderska grupa teatralna założona w 1997. Łączy sztuki wizualne, teatr lalek, muzykę i film w wymownych, działających na wyobraźnię projektach artystycznych. Jej członkami są aktorzy: Arlène Hoornweg i Pauline Kalker oraz grafik Herman Helle i muzyk Ruud van der Pluij.

Fot. laznianowa.pl

Po raz pierwszy spektakl będzie zaprezentowany w Polsce na pokazie w Krakowie, w Teatrze Łaźnia Nowa 9 maja 2012 r.

Więcej o spektaklu przeczytacie w tekście Auschwitz – mroczna ikona na deskach teatru, a więcej zdjęć imponującej scenografii TUTAJ.

Fot. laznianowa.pl

Źródła:

Łaźnia Nowa – strona teatru

Hotel Modern – oficjalna strona grupy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.